Miniprix.ro

Lucruri de mana - magazin online de bijuterii handmade

Inregistreaza-te acum la forum!

Acum este Lun Sep 01, 2014 10:25 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre tricotaje
MesajScris: Sâm Mar 07, 2009 6:35 pm 
Administratorul site-ului

Cand eram mica si mama sau bunica imi tricotau ceva abia asteptam sa termine sa vad cum iasa si sa port, si mereu am vrut sa invat si eu sa fac la fel. Am invatat sa tricotez si eu insa nu ma pot lauda ca sunt experta, dar o bluzita, o vestuta la copii sau mie un pulovar ma descurc sa fac.
Va astept aici cu modelele si cu experienta voastra, sa schimbam idei si sa ne simtim bine...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Despre tricotaje
MesajScris: Lun Mar 16, 2009 11:21 pm 

Si eu sunt la acelasi stadiu de cunostinte . Deocamdata abia m-am inscris. Voi reveni cu un schimb de cunostinte si idei. (Dar sa ma pregatesc)

Sus

MesajScris: Mar Mar 17, 2009 1:48 pm 

Bine ai venit cherie, ma bucur ca ne-ai gasit ;)
Eu am perioade si perioade cand ma apuca diverse, acuma sunt la perioada de pictat rame foto si cutiute :mrgreen:
Dar am si perioade cand numai tricotez sau numai crosetez, mi-am propus sa postez aici cateva din puloverele la care am lucrat si sper sa imi mai aduc aminte si cum le-am facut ca sa dau explicatii.

Am gasit un site super tare cu modele de tricotat si crosetat, care precis o sa ma faca sa ma apuce cheful de tricotat si mai ales de crosetat. Il si pun aici pentru ca precis o sa va placa la toti: http://www.garnstudio.com. Modelele sunt in engleza si alte limbi, si ar fi super daca as reusi sa traduc cateva, desigur, in functie de timp.
Am multe idei, printre care ar vrea sa pun niste tutoriale video pentru a invata cum sa tricotezi sau crosetezi, dar cu timpul, caci, ca probabil multe alte mamici, sunt ocupata cu bebeloiu in cea mai mare parte din timp.

Spor la lucru!

Sus

MesajScris: Mie Mar 18, 2009 4:22 pm 

si eu am avut-o model pe mama mea la tricotat. imi amintesc mai ales iarna cum ne facea, mie si fratelui meu , pulovere , fulare, caciulite...cate si mai cate. si vai! ce mandra mai eram eu cand mergeam la patinoar cu cine stie ce piesa din noua garderoba. iar cand ne intorceam de la patinoar, cum ne scutura mama de zapada ce ingheta de-a dreptul pe ploverele noastre de lana. of, of, ce amintiri!!

cu timpul am invatat si eu sa tricotez si eram tare mandra de asta. stateam toata ziua si impleteam firul, in tot felul de modele, parca nu ma puteam dezlipi de acele de tricotat. experta nu eram, dar cand terminam vreun pulover, eram mandra de rezultat, sincer. nicioadata n-am facut ceva complicat, imi placea sa inventez eu cate vreun model, asa mediu ca si dificultate.

imi amintesc, zambind acum peste ani, cum le-am "contaminat" pe prietenele mele si cum incepeau si ele sa-si faca cate vreo piesa, dar abandonau, recunoscand ca trebuie sa-ti placa cu adevarat sa faci asta. si e adevarat!

acum, tricotez mai putin, din lipsa de timp, dar daca ma "paleste" vreodata iarasi ideea asta, sunt sigura ca o sa ma tina o perioada. si sincera sa fiu, imi place, ma relaxeaza, ma binedispune! e una din pasiunile mele.

asa ca sunt si eu deschisa la idei noi...
v-am pupat!

Sus

MesajScris: Mar Apr 07, 2009 11:00 pm 

Locaţie: Maramures, Baia Mare
Buna seara, fetelor

Am dat de acest site/forum cautand pe net informatii pretioase, tutoriale, lectii de initiere privind arta de a tricota/croseta. Nu stiu voi, dar eu chiar o vad o arta. Vreau sa va zic ca sunt ''zero'' din punctul asta de vedere, insa mi s-a fixat asa, ca o pata pe creier, dorinta de a invata sa tricotez/crosetez. M-am uitat peste cele cateva filmulete postate pe site, sunt ok...pare destul de usor, dar nu stiu in ce masura as reusi si eu..practic vorbind :D Stiu doar ca vreau....vreau sa tricotez ( sau crosetez...totuna mi-e deocamdata )...pentru inceput un lantisor, o brosa...orice...doar sa iasa ceva cu forma care sa ma ambitioneze sa fac si mai si. :)

Vad ca forumul e nou, proaspat infiintat...si hop si eu aici, intamplator ajunsa. Ar fi bine sa veniti cu sugestii ( cele care va aveti cat de cat cu 'ale lucrului manual ) in sprijinul doritoarelor ...ori sa mai postati filmulete...site-uri cu modele ( am intrat pe site-ul postat adineauri....si... :lol: :shock: no comment..e chiar f stimulant, nu fetelor? )

Asa ca un salut inca o data membrilor acestui site, administratorului si...la cat mai multe mesaje! ;)

Sus

MesajScris: Mar Apr 07, 2009 11:13 pm 

Draga Sofia, bine ai venit printre noi, chiar daca e un forum nout, si nu prea sunt multe mesaje postate, speram sa devina pe viitor un forum plin de informatii utile si interesante.
Eu cred ca oricine doreste sa invete, poate sa faca asta, secretul este sa perseverezi, sa exersezi, te asigur ca la inceput nici una dintre noi nu a stiut cum sa faca, si cel putin mie imi ieseau taaare uratele lucrusoarele. Dar fiindca voiam sa imi fac eu ceva sa imi placa si facut de mana mea, m-am ambitionat si pana la urma am invatat sa lucrez destul de bine, chiar daca nu la un nivel prea ridicat, dar pentru mine e ok.

As vrea sa te pot ajuta in vreun fel, dar tu esti singura care te poti ajuta, incepand si incercand pana iti iese. Eu as zice sa incepi cu ceva foarte simplu - chiar daca vine vara, cel mai simplu e sa faci un fular sau o cordeluta ceva.
Mie imi place si sa tricotez si sa crosetez, dar parca cu croseta pot sa ma joc mai usor cu culorile decat la tricotat, nu stiu, asa am eu impresia, asa ca daca vrei poti incepe sa crosetezi, poate ti se va parea mai usor.

Uite, daca ai o croseta si ata, nu mai sta, si incepe sa faci ceva, de exemplu incepe cu lantisorul de baza de la crosetat. Urmareste cu atentie filmuletul, eu am vizionat mai multe si cel pe care l-am pus aici pe site mi s-a parut cel mai reusit si mai bine realizat. Daca nu stii ce croseta si ce ata sa iei, scrie aici si te indrum eu ;)

Abia astept sa imi spui daca ai reusit. Mult spor!

Sus

Subiectul mesajului: Tricotaje
MesajScris: Mar Apr 07, 2009 11:42 pm 

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului tau, inseamna mult cand chiar vrei sa te apuci de ceva.

Cand am zis ca-s ''zero'', inseamna ca....sunt zero :( deci... trebuie sa incep sa -mi aduc aminte de cum e aia croseta ( de cand eram mica nu am mai pus mana pe una ), cum o tii...si...in final, cum o utilizezi. Parca ma vad ce indemana voi avea prima data :mrgreen: , dar...k si orice inceput .

Urmeaza sa-mi iau croseta. Cum cer? efectiv: croseta? E pe marimi, lungimi ?? dupa ceva criteriu? Pentru moment ( tocmai pentru ca vine vara si....cumva trebuie sa ma automotivez ) as incepe cu ceva cordeluta draguta, in ata de culoare vie ( si sa-mi zici si de ata - ce, cum, din care cer la magazin? - ), ori chiar ceva elastic de prins parul ( tot asa: tricotat ). Si...pe parcurs mai vad eu ce, cum...( Cos pentru la iarna :D ).
Momentan am nevoie de ''informatiile pentru incepator''. Cat despre ata, sa-mi dai m multe detalii... Pentru ca, o culoare placuta poate sa fie de super-efect.

Merci

Sus

MesajScris: Mar Apr 07, 2009 11:44 pm 

Doamne...''cos pentru la iarna'' :D chiar crosetez.

Trebuie sa ma familiarizez cu terminologia asta... non-obisnuintza isi spune cuvantul.

Sus

MesajScris: Mie Apr 08, 2009 8:40 am 

Vai sofia ce entuziasmata esti :lol: , pai cu asa avant, sigur o sa inveti rapid sa crosetezi.
Numai uite, sa nu te superi o sa incep un subiect nou la forumul despre crosetat ca aici o sa vb despre tricotat, bine?
Iar despre cum sa alegi andrele si ata incep tot aici la forum un alt subiect, da-mi un picut de timp, ca o sa iti raspund, ok? ;)
Acuma am programul "administrativ" de dimineata cu "scamuta" al meu, ca tre sa matur pe jos peste tot ca altfel mananca orice scama gaseste :lol:

Sus

MesajScris: Vin Apr 24, 2009 7:04 pm 

Si eu am ,, microbul " in sange , adica tricotez si crosetez de cand eram mica si nu prea am cu cine sa povestesc despre asta. Putine suntem care mai avem timp si pentru asa ceva. Pentru mine este ca un medicament si ma relaxeaza. Imi place mult de tot.Mereu e plin de ate in jurul meu :lol:
Sunt bucuroasa ca v-am gasit! :D
Am sa va arat si voua cam ce fac

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]