Miniprix.ro

Lucruri de mana - magazin online de bijuterii handmade

Inregistreaza-te acum la forum!

Acum este Sâm Noi 18, 2017 12:07 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Idei de activitati pentru petrecere copii
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 12:46 pm 
Administratorul site-ului

Fiindca se apropie ziua de nastere a fetitei mele, am inceput sa caut pe net idei pentru a inveseli petrecerea de ziua ei, deoarece o sa o tinem acasa. Problema este ca varsta la care este - 6 ani - este o varsta la care nu mai merge sa ii lasi de capul lor chiar non-stop sa-ti faca praf casa, trebuie directionati catre ceva activitati.

Sunt sigura ca multi parinti au cautat si incearca sa gaseasca idei pentru o petrecere reusita.

Pana acuma am gasit cateva idei, oricum o sa le scriu aici, incep lista si o sa adaug pe parcurs, precis o sa ajute si pe alti parinti in pana de imaginatie. ;)
Am uitat sa precizez ca eu caut idei "ieftine", adica sa nu necesite cheltuieli, ca idei pe bani am destule :roll:

1. Trucuri magice

P.S. cine are idei sa le scrie aici va rog, cu detalii.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Idei de activitati pentru petrecere copii
MesajScris: Vin Apr 10, 2009 12:23 am 

chris=admin (tot eu sunt da scriu sub id-ul de chris ca imi place mai mult)
Continui aici ideea petrecerii pentru copii, pentru ca deja a trecut ziua fetitei mele, sa va povestesc ce am facut:

Au fost 7 copii, 6 fete si un baiat, saracu de el a rezistat eroic :lol: ca un cocosel intre puicute, le-a fugarit pe rand pe toate.
La inceput i-am lasat sa alerge si sa se joace ca sa se mai oboseasca putin, apoi i-am pus la masa, au papat. Din pacate nu m-am tinut prea bine de program, ca a intarziat si sotul cu tortul, si a durat cam mult perioada asta de facut nimic.
In sfarsit, dupa un timp, am inceput si cu activitatile pregatite.
Prima data i-am imbracat in costume, pe fetite in printese - normal - iar baietelul a vrut in indian. Pentru costume va puteti adresa unei firmei de inchirieri costume, desi cred ca in Bucuresti sunt cam scumpe. In Deva stiu eu pe cineva care are 8-)
aici http://costume.digital-x.ro
Eu le-am avut pe gratis, caci... daca nu v-ati prins ... costumele sunt de la mine... Asa ca macar cu asta am scapat usor.
Asaa, dupa ce s-au imbracat in costume, am facut parada modei, sotul s-a dat peste cap sa instaleze un microfon si i-a prezentat pe rand pe fiecare, ce sa spun, au fost totale fetele si baietelul tare dragut.

Apoi, a inceput concursul de spus poezii si cantecele, ii anuntasem din timp ca sa fie pregatiti. Din nou ne-am distrat de numa, au spus fff frumos poeziile si cantecelele, asa ca, bineinteles, am pregatit diplome pentru fiecare copilas, o sa pun poza cu diploma fetitei mele sa vedeti cum a iesit (am stat vreo 2 ore sa le fabric in dimineata aia).
Dimplomele le-am listat la imprimanta, cu printesele Disney pentru fete, si cu "cars" pentru baiat, si le-am "decorat" cu un pic de lipici cu sclipici.
Dupa ce le-am facut poze in costume separat la fiecare copil, am listat la imprimanta pozele - am o imprimanta care scoate pe hartie foto, e de calitate, si am lipit pozele pe diplome ca sa aiba fiecare poza in costumul de carnaval.
Toti s-au shocat cand am aparut cu pozele lipite pe diplome, ca nu stiau cum de le-am scos asa de iute ;)

Dupa concurs, am organizat si o tombola, unde tot asa, toti au castigat cate ceva, adica, cate o figurina din gips (normal :lol: ) - floricele cu snur de pus la gat pentru fete, si o locomotiva cu ac de brosa pentru baiat.

Toata lumea a fost incantata (inclusiv parintii copiiilor care au ras de numa) si ne-am distrat super.

Asa ca, sa recapitulez, pentru cei care nu au idei si vor sa faca o petrecere reusita pentru copil fara prea multi bani:

1. parada modei cu costume de carnaval - costumele se pot inchiria de la o firma de profil
2. concurs de poezii si cantecele - toata lumea castiga - diplomele pot fi scoase la o imprimanta buna si apoi si poze se pot lipi pe ele. (cred ca o sa fac un subiect separat despre cum puteti face o diploma sau felicitare - ca doar despre asta e forumul asta, nu?)
3. tombola - cu ceva obiecte facute de mana, la care tot asa, toti castiga cate ceva, si tre sa fie cam la fel obiectele ca sa nu se certe copiii.
4. sesiune foto - neaparat daca aveti costumele de carnaval ca e pacat sa nu aveti amintiri.

Cam asta a fost, fetita mea a fost asa de incantata incat la un mom dat cand a vazut ca nu mai facem nici o activitate a inceput sa se roage de mine sa mai facem ceva, desi era ff tarziu :roll:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]