Miniprix.ro

Lucruri de mana - magazin online de bijuterii handmade

Inregistreaza-te acum la forum!

Acum este Vin Sep 22, 2017 11:45 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabilă Subiectul anterior | Următorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre homeopatie
MesajScris: Lun Mar 09, 2009 8:55 pm 
Administratorul site-ului

De multe ori, cand spun cuiva ca eu si familia mea ne tratam cu remedii homeopate, interlocutorul meu ori sa uita crucis ca la o extraterestra (gandind probabil ca am luat-o pe aratura) ori imi spune ca aa, daa, si noi mai luam naturiste.
Ei bine, nu e acelasi lucru, homeopatia este o medicina alternativa, dar nu este medicina naturista care e altceva.
Am deschis acest forum, deoarece este un subiect care ma intereseaza pe mine si pe prietenii mei si nu este prea des discutat pentru ca lumea ori nu a auzit de asa ceva ori crede ca stie cu ce se mananca.
Eu nu stiu nici acum prea multe (si tot aflu cate ceva) desi de doi ani ne tratam asa :mrgreen:
Subiectul fiind deschis va invit sa va spuneti opiniile sau sa puneti intrebari.
Si pentru cei ce doresc sa citeasca putin despre asta, pun aici niste link-uri (pe care le voi posta si la link-uri utile):

http://www.homeopatie.ro/

si un site pe care l-am descoperit de curand si care mi-a placut:

http://www.mariusradu.ro/200807091/introducere-in-homeopatie.html

Sus

Subiectul mesajului: Re: Despre homeopatie
MesajScris: Joi Apr 23, 2009 12:36 pm 

Fiindca am mai gasit niste definitii si explicatii despre homeopatie care mi-au placut, le postez aici:

"Ce este homeopatia?
Stiinta medicala introdusa de dr. German Christian Friedrich Samuel Hahnemann (1755-1843), homeopatia este al doilea cel mai folosit sistem medical din intreaga lume conform O.M.S. (Organizaţia Mondiala a Sanatatii) - decembrie 2005. Este larg folosita in Europa. In Anglia este utilizata de generatii chiar de catre familia regala. In Franta apeleaza la homeopatie circa 40% din populatie. In Canada si Statele Unite a fost recunoscuta oficial inca din 1938. In Japonia si Asia homeopatic cunoaste o la ora actuala o mare dezvoltare. Cuvantul provine din greaca veche: homeos=aceeasi, pathos=suferinta, principiul de baza fiind tratarea si vindecarea bolnavului printr-un remediu sau agent terapeutic (administrat in doze mici si dinamizate) capabil de a provoca la omul sanatos (cand e administrat in doze mari) o stare asemanatoare simptomelor bolii.

Avantajele devin evidente: in multe cazuri, cu un singur remediu (cost mult scazut datorita dozelor mici utilizate) se poate obtine vindecarea unor simptome care apartin mai multor boli (din punct de vedere al diagnosticului alopat). In plus, vindecarea este blanda (fara reactii adverse) si naturala deoarece se face printr-o stimulare a sistemului imunitar si a resurselor proprii ale organismului. Pentru necunoscatori acest principiu poate sa para ciudat, insa el este sustinut de una dintre cele mai extraordinare dovezi: cea a rezultatelor practice obtinute atat la om, cat si la animale – ceea ce exclude efectul placebo.

Remediile homepatice vindeca de fapt sufletul, adica corpul astral, care la randul lui este cel care este entitatea inteligenta care intretine si coordineaza trupul. Acest lucru explica si de ce remediile diluate asa de mult incat nu mai contin decat informatia substantei active, dar nicidecum substanta in sine, au un efect asupra trupului. Efectul este deci indirect, caci nu materia ci spiritul din materie actioneaza asupra sufletului dand acestuia o anumita substanta care ii lipseste sau una pe care are o are in exces si care este cauza adevarata a bolii sufletului. Sufletul se poate asemana cu mecanicul unei masini in timp ce trupul este masina respectiva. Intarind mecanicul masinii acesta va a avea puterea sa repare si sa regleze masina pe care el o cunoaste foarte bine, facand-o din nou sa mearga cum trebuie
."
Citat preluat de aici

Oricum, mie cel mai mult mi-a placut o definite a principiului pe care se bazeaza homeopatia - mai pe intelesul tuturor, tot pe net am gasit undeva dar nu mai stiu unde: "cui pe cui se scoate".

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]